I morgen, lørdag den 28. maj, afholder Marinehjemmeværnet og Maritimt Overvågningscenter Syd (MOCS) en stor redningsøvelse, hvor Farvandsvæsenet sammen med deltagerne tester nyt udstyr som kan hjælpe de skibe, der indgår i redningsarbejdet.
Et skib er forsvundet, og besætningen savnes. Redningsaktionen sættes i værk. Søgeområdet beregnes ud fra eftersøgtes position, forventede kurs samt vind- og strømforhold – og endelig meddeles de geografiske positioner til de sejlende over VHF-radioen. Nogenlunde sådan ser det ud i dag, når skibene alarmeres i forbindelse med redningsarbejde til søs. De skibe, der befinder sig tæt på eftersøgningsområdet, overfører herefter positionerne til egne søkort, og redningsarbejdet kan sættes i gang. Men nu har udviklingsprojektet EfficienSea ledet af Farvandsvæsenet, et bud på, hvordan positionerne via AIS kan sendes direkte ud til skibene og aftegnes geografisk på et display om bord. Servicen er ét element af flere der som en del af arbejdet med e-Navigation forsøger at samle og præsentere forskellige typer sejladsinformation elektronisk og lettilgængeligt direkte om bord på skibet. I forbindelse med eftersøgningsarbejdet er fordelen, at besætningen undgår at skulle bruge tid på at overføre positioner fra radio til søkort, og man mindsker samtidig de fejlkilder der naturligt vil kunne være ved videregivelse af informationer over radioen.

Sådan kunne skærmbilledet se ud om bord, når skibene modtager det markerede område, hvor redningsarbejdet skal finde sted.
Øvelsen på lørdag vil udgå fra Slipshavn ved Nyborg. Den vil blandt andet indeholde træning i eftersøgning og havariøvelser. Herudover vil EfficienSea projektet installere testudstyr ombord på de deltagende Marinehjemmeværnsfartøjer, så muligheden for at sende eftersøgningsområder direkte ud til skibe, kan testes live.
Læs mere om e-Navigation på http://www.efficiensea.org